هوگه

فرهنگ هوگه

هوگه (Hygge) یک کلمه دانمارکی است که مفهومی شبیه به “آسودگی و آرامش” دارد. در فرهنگ هوگه، فرد با حضور در لحظه و احاطه کردن خود با هرآنچه به او حس گرما، عشق و آرامش می بخشد، به آسودگی رسیده و لذت و خوشی را در ساده ترین چیزها تجربه می کند.

هوگه در واقع یک جور سبک زندگی محسوب می شود که در کشور های اسکاندیناوی مانند دانمارک و نروژ رواج دارد. افرادی که در این کشورها زندگی می کنند، به دلیل آب و هوای سرد و مرطوب و نور بسیار کم روز که در زمانهای طولانی سال حس خستگی و افسردگی را در آنها تشدید می کند، بیشتر زمان خود را در خانه می گذرانند. به همین دلیل، زمستان زمان اصلی برای اجرای فرهنگ هوگه به شمار می رود.

در فرهنگ هوگه، خانه را به یک فضای امن و گرمابخش تبدیل می کنیم و یا یک گوشه دنج (hyggekrog) ایجاد می کنیم. برای این کار از پتو و لباس راحت استفاده می کنیم و اطراف خود را با نور کم و شمع روشن می کنیم. شمع ها، پای ثابت فرهنگ هوگه هستند. دانمارکی ها اعتقاد دارند که نور شمع به زندگی آنها  گرما می بخشد. جالب است بدانید که سرانه مصرف شمع در دانمارک و کشورهای منطقه شمال اروپا از تمام کشور های دنیا بیشتر است. (خرید شمع)

می توانید از ظروف و فنجان های متنوع استفاده کنید. یک نوشیدنی یا غذای گرم آماده کنید و از آن لذت ببرید. در فرهنگ هوگه می توانید خوشبختی را در کارهای به ظاهر کوچک پیدا کنید. مانند خوردن یک فنجان قهوه داغ، لذت یک حمام گرم بعد از یک روز سخت کاری، صرف یک شام سبک و خوشمزه، خواندن کتاب در کنار شومینه و یا تمرکز یا مدیتیشن زیر نور ملایم شمع در ساعات پایانی شب.

تا جایی که می‌توانید از نشانه‌های زندگی مدرن دور شوید و این مطلب را به خاطر بسپارید که هوگه مختص به فصل سرما نیست. بهتر است بدانید که با گذشت زمان، هوگه در فرهنگ های دیگر نیز شناخته شده، تعداد زیادی کتاب به زبان انگلیسی در مورد این سبک زندگی نوشته شده و مردم بیشتری در جستجوی روش هایی برای زندگی به سبک هوگه هستند. 

اشتراک گذاری :