ساخت مهر خانگی

ساخت مهر دستساز

در این بخش می خواهیم در مورد مهر دستساز صحبت کنیم.

شما می توانید با استفاده از یک مهر دستساز، طرح مورد علاقه خود را بسازید و طرح های یک شکل و هم اندازه ایجاد کنید. می توانید از این طرح ها، بر روی پارچه، بوم نقاشی، مقوا، کاغذ بسته بندی و … به تنهایی و یا با تلفیق با هنرها و تکنیک های دیگر (مانند نقاشی یا کلاژ) استفاده کنید و کارهای جدید و منحصر به فردی خلق کنید. امیدواریم از این پست لذت ببرید.

ساخت مهر دستساز

برای ایجاد یک طرح یکنواخت می توانید از ابزارهای آماده استفاده کنید. مثل هر ابزاری که طرح داشته باشد و هر سطحی که دارای پستی بلندی باشد. همینطور که در تصویر می بینید، می توان با استفاده از چنگال، برگ، نخ، کش یا کاموایی که به دور یک سطح صاف پیچیده شده است طرح های خلاقانه ای ایجاد کرد.

ساخت مهر دستساز

اگر می خواهید یک مهر با طرح مورد نظر خود را بسازید،  می توانید از پاک کن، سیب زمینی، چوب و فوم استفاده کنید. ساختن مهر یک پروسه حرفه ای است ولی ما در اینجا روش ها و ایده هایی را به شما پیشنهاد می کنیم که با به کارگیری آنها بتوانید به راحتی مهر های متنوع خانگی بسازید.

ساخت مهر دستساز

روش اول:

شاید در بچگی با پاک کن مهر ساخته باشید.

برای این کار، ابتدا پاک کن را روی کاغذ بگذارید و کادر اطرافش را مشخص کنید.

در مرحله بعد، طرح مورد نظر خود را داخل کادر کاغذ نقاشی کنید. همچنین می توانید طرح را با کاربن روی کاغذ منتقل کنید.

در این مرحله باید کادر را با قیچی ببرید و روی سطح پاک کن قرار دهید. حالا با یک خودکار سر توپی ( چون نمی خوایم سطح پاک کن خراب شود) طرح را پر رنگ کنید تا طرح شما به پاک کن منتقل شود.

در مرحله اخر که بسیار مهم است، باید اختلاف سطح ایجاد کنید.

یعنی با کاتر، با دقت خود طرح یا اطراف طرح را بتراشید.

حالا پاک کن را در استمپ مهر فشار دهید  و طرح خود را به روی کاغذ یا سطوح صاف دیگر منتقل کنید.

ساخت مهر با پاک کن

روش دوم:

یک روش دیگر که ما را به یاد دوران کودکی می اندازد ( فراموش نکنید که خلاقیت همیشه از کودک درون ما نشات می گیرد) استفاده از سیب زمینی است.

تنها مشکل این روش آن است که چند ساعت بیشتر دوام ندارد.

برای اینکار سیب زمینی خام را نصف کرده و طرح مورد نظرتان را با ماژیک بر روی سطح آن بکشید.

می توانید طرح را نقاشی کنید،  یا یک طرح  چاپ شده روی کاغذ را ببرید، روی سطح سیب زمینی قرار دهید و دور کار را با ماژیک بکشید. همینطور می توانید از قالب های آماده شیرینی پزی برای این کار استفاده کنید.

بعد از طراحی طرح، با چاقو یا کاتر دور طرح را بتراشید و اختلاف سطح ایجاد کنید.

همین کار را می توان به صورت حرفه ای تر، با استفاده از چوب و ابزار برش و کنده کاری هم انجام داد.

مهر سیب زمینی

روش آخر:

در نهایت یک مهر حرفه ای تر را می توانید با استفاده از فوم کاردستی (که حدود ۱٫۵ تا ۲ میلیمترضخامت داشته باشد) بسازید.

برای این کار مانند روش های قبل، طرح را روی فوم نقاشی کنید و یا طرح پرینت شده را با کاربن بر روی فوم منتقل کنید. سپس دور طرح را قیچی کنید.

در مرحله بعد باید فوم را روی یک سطح صاف مثل چوب یا ام دی اف بچسبانید. بعد از این کار، می توانیدبا کاترجزئیات بیشتری به طرح اضافه کنید که حرفه ای تر به نظر بیاید.

ساخت مهر دستساز

در انتها می توانید از رنگ پارچه، گواش، اکرلیک و یا جوهر استمپ برای انتقال طرح مهر بر روی سطوح مختلف استفاده کنید. فقط مراقب باشید که غلظت و میزان رنگ خیلی زیاد نباشد تا نتیجه کار تمیز و حرفه ای از آب در بیاید.

اشتراک گذاری :