هنر اوریگامی

اوریگامی

(به ژاپنی折り紙) یا «هنر کاغذ و تا» یکی از کاردستیهای محبوب ژاپنی است که امروزه در سراسر جهان طرفداران زیادی دارد.

هدف این هنر آفریدن طرح‌های جالب از کاغذ با کمک تاهای هندسی است. معنای لغوی این واژه در زبان ژاپنی «تا کردن کاغذ» است و تمام مدل‌های کاغذ و تا را دربردارد، حتی آنهایی که ژاپنی نیستند. اوریگامی فقط از تعداد کمی از تاهای گوناگون استفاده می‌کند، ولی همین تاها می‌توانند به روش‌های گوناگونی ترکیب شوند تا طرحهای متفاوتی ایجاد کنند.

به‌طور کلی، این طرحها با یک برگ کاغذ مربع شکل آغاز می‌شود، که هر روی آن ممکن است به رنگ متفاوتی باشد و بدون بریدن کاغذ و بدون استفاده از چسب یا دوخت ادامه می‌یابد.

اوریگامی روش ارائهٔ اشکال است، که عمدتاً با خم کردن مادهٔ مورد استفاده ( مانند کاغذ ) حاصل می‌شود.

فواید اوریگامی

اوریگامی ترکیبی از هنر و علم است و به نوعی به هردو نیمکره مغز مربوط می شود. جهت ساخت اوریگامی به هردو دست نیاز است پس تمرین اوریگامی ورزشی مفید برای مغر محسوب می شود و با توانمند کردن هر دو نیمکره مغز به حل مسائل پیچیده تر کمک می کند.

اوریگامی نه تنها در پرورش هوش بچه ها مفید است، بلکه برای کودکان استثنایی و بابهره هوشی کم هم قابل استفاده و بسیار مفید می باشد. اوریگامی به کودکان صبر و شکیبایی، پیگیری در کار و خلاقیت را آموزش می دهد.

استفاده از اوریگامی در دکوراسیون، معماری و صنعت مد

با استفاده از اوریگامی در دکوراسیون داخلی یا تلفیق این هنر با هنر های دیگر می توانید ظاهری خاص و منحصر به فرد به محیط خود ببخشید. همچنین، طراحان و مجسمه سازان بسیاری از این هنر در حرفه خود بهره برده اند. 

آموزش

در این بخش یکی از محبوب ترین طرح های اوریگامی را برایتان انتخاب کرده ایم.

تنها وسیله مورد نیاز کاغذ است.تمام کاغذهایی که نازک، صاف و مقاوم باشند و در تا کردن تغییر شکل ندهند، برای این کار مناسب هستند (مانند کاغذ دفتر، مجله، بسته‌بندی، روغنی، کادو و …)

کاغذ مورد مصرف، اندازه مشخصی ندارد ولی بهتر است از کاغذهایی به شکل مربع به ضلع ۱۲ تا ۲۰ سانتی‌متر استفاده شود.

 

اشتراک گذاری :